Вхід

Реєстрація
Головна
 
Мій сайт 
Меню сайту
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0
Головна » 2014 » Листопад » 24 » Конспект уроку для 5 класу "Словосполучення лексичні і фразеологічні"
04:06
Конспект уроку для 5 класу "Словосполучення лексичні і фразеологічні"

Тема уроку: Словосполучення лексичні та фразеологічні (практично). Граматична помилка та її умовне позначення

Мета уроку: поглибити знання учнів про будову словосполучень, сформувати поняття «лексичне словосполучення» та «фразеологічне словосполучення»; навчити відрізняти фразеологічні словосполучення від лексичних, робити синтаксичний розбір словосполучень; формувати загально пізнавальні вміння аналізувати й порівнювати будову простих та складних словосполучень; моделювати словосполучення лексичні та фразеологічні; розвивати вміння аналітико-синтетичного  характеру на основі синтаксичного розбору словосполучень; за допомогою мовленнєво-комунікативного дидактичного матеріалу виховувати любов до природи, бережливе ставлення до неї

Тип уроку: урок засвоєння нових знань, формування практичних умінь і навичок на основі набутих знань

Хід уроку

І. Організаційний момент

ІІ. Повідомлення теми та мети уроку

1. Робота над епіграфом уроку

                                                                                                            Не кажи не вмію, а кажи – навчусь.

  • Як ви його розумієте?

 У житті можна всього досягти, тільки треба захотіти і не здаватися.

ІІІ. Відтворення теоретичних відомостей, застосування яких потрібне на уроці

  1. Бесіда, робота з таблицею "Словосполучення"
  • Що таке слово?  Словосполучення?    Речення?
  • Що точніше називає предмет, дію або ознаку – слово чи словосполучення?
  • Чи рівноправними є у словосполученнях слова?
  • Як залежне слово пов’язане з головним?
  • Які поєднання слів не є словосполученнями?

 

  1. Творча робота з текстом

Прочитати мовчки текст. Доповнити своїми міркуваннями(3-4 речення). Із самостійно складених речень виписати словосполучення, визначте головні і залежні слова в кожному словосполученні.

 

Про що шумить осінній ліс?

Осінній ліс! Хто з нас не гуляв в осінньому лісі, не милувався красою опалого листя, золотавим килимом, що укутав землю.

Саме восени в лісі все стає казковим і незвичайним. Багряне листя осики схоже на достиглі яблука, жовте листя берези — на кораблики, а листя клена — на золоті зірки. Блищить на сонці сріблисте павутиння, червоніють яскраві кетяги горобини. На лісовій галявині ще можна знайти підберезники. На старих великих пеньках тиснуться один до одного опеньки. Гарно в осінньому лісі.

Свіже і прозоре повітря. Голубіє небо. Сонце пестить. Але ось налетів раптово вітерець, і зашумів ліс, зашепотіли берізки, заскрипіли своїми могутніми верхівками сосни.

Про що шумиш ти, осінній ліс?

 

  1. Робота на картках.

 Прочитайте сполучення слів, підкресліть тільки словосполучення; вкажіть, якою частиною мови є головне слово в словосполученні.

Весела осінь, у лісі, барви осені, лісова галявина, ллє дощ, осінній листопад, сонечко сміється, золоте листя, попід хмарками, йти лісом, вдень і вночі, листочок клену, дерева й кущі, літати в хмарах, журлива пора, шелестить стиха, золота дитина, запашний килим, рухатися по небу, листя осипається, тоненька берізка, подих осені, бабине літо

 

За допомогою виконаної вправи зробіть висновок, які поєднання слів не є словосполученнями. Свою думку обґрунтуйте.

(прийменник з іменником, слова, пов’язані сурядним зв’язком, підмет та присудок, фразеологізми)

ІV. Вивчення нового матеріалу

1.Повторення вивченого про фразеологізми

2.Розподільчий диктант. Подані словосполучення розподілити у два стовпчика (лексичні та фразеологічні). Фразеологічні словосполучення замінити іншим словом(усно)

Бабине літо, тепле літо; заростати бур’яном, заростати брудом; у повний голос, жіночій голос; джерельна вода, не розлий вода; одного поля ягоди, лісові ягоди; осінній день, як один день; ловити ґав, ловити м’яч; морський вовк, морська хвиля

3.Поняття «граматична помилка»

3.1.Пояснення вчителя

- Розглянемо поняття граматична помилка.

-  Цей вид помилок характеризується порушенням у творенні слів, їх відмінкових форм, у побудові словосполучень і речень.

Найбільш поширеними видами цих помилок є:

а. неправильне утворення слів (посередині осені – всередині осені);

б. ненормативне утворення відмінкових форм різних частин мови (по святах – на свята);

в. неправильна побудова словосполучень та речень (страждати від головних болей – страждати від головного болю).

Умовно граматична помилка позначається великою літерою Г

3.2.Практичне визначення граматичної помилки

Прочитайте речення. Знайдіть словосполучення, в яких неправильно вжито відмінки залежних слів. Запишіть правильний варіант

1) Усі діти нашого класу в цей день були одягнені у святковій формі.

2) На шкільному святі музиканти грали в народні інструменти.

 

V. Узагальнення і закріплення вивченого

1.Утворити ряди словосполучень з поданими опорними словами таким чином, щоб у кожному були лексичні та фразеологічні словосполучення. Скласти з трьома речення.

Зразок: вивести на чисту воду(викрити), вивести з лісу

Тримати…, дати…, годувати…, наламати…, сльози…, важкий…, виливати…, ламати…

Довідка. На підйом, слово,  гарбуза, обіцянками, крокодилові, голову, дров, душу

 

2.«Малюнковий диктант"

як кішка з собакою (ворогувати)         як кіт наплакав (мало)

повзти як черепаха (повільно)      спати без задніх ніг (міцно)

як мокра курка (безпорадний)       як собаці п’ята нога (зайва)

мов курку лапою (неохайно)

3.Вправа 82

V. Підсумок уроку

VI. Домашнє завдання

Виконати вправу 86

Переглядів: 1932 | Додав: Anna | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
avatar
Вхід на сайт
Пошук
Календар
«  Листопад 2014  »
ПнВтСрЧтПтСбНд
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
Архів записів
Друзі сайту
  • Create a free website
  • uCoz Community
  • uCoz Textbook
  • Video Tutorials
  • Official Templates Store
  • Best Websites Examples

  • Copyright MyCorp © 2024
    Створити безкоштовний сайт на uCoz